Vo všeobecnosti je laserové značenie trvalá značka na povrchu vytvorená interakciou laserového lúča zameraného na povrch. Výsledky sa môžu veľmi líšiť v závislosti od typu materiálu, viac či menej reflexného, vlastností lasera (napr. vlnová dĺžka a trvanie impulzu) a ohniskovej vzdialenosti použitej na zaostrenie, a tým aj laserového bodu.

Viac podrobností....

Laserové značenie je možné aplikovať na rôzne druhy materiálov, od plastov po minerály, organické alebo anorganické, ale práve na kovoch je táto technológia najlepšia. Dá sa použiť aj na dosiahnutie širokej škály estetických a funkčných výsledkov.
Značenie však definujeme ako povrchovú modifikáciu materiálu, teda tam, kde dochádza k malému alebo žiadnemu laserovému prieniku. Pre výraznejšiu penetráciu hovoríme o lepte.
Ak chceme označiť oceľ alebo eloxovaný hliník nepostrehnuteľným, ale trvalým a jasne viditeľným sčernaním (stáva sa to v mnohých aplikáciách: napríklad tam, kde je potrebná extrémna čistota a preto by aj malá drsnosť mohla zadržiavať baktérie alebo nečistoty; alebo v prípade dielov pre veľmi presné spojky), môžeme použiť laser s trvaním impulzov v rozsahu nanosekúnd: laser jednoducho zahreje oblasť, ktorá sa má označiť, a spôsobí tvorbu oxidov, ktoré dávajú tmavošedé sfarbenie, bez toho, aby odstránil akýkoľvek materiál.
Sfarbenie sa môže líšiť v závislosti od teploty dosiahnutej na povrchu a podľa typu kovu.
V niektorých odvetviach, ako je automobilový priemysel, hodinárstvo a najmä zdravotníctvo, sa často vyžaduje značenie na nehrdzavejúcej oceli so špecifickejšími vlastnosťami: Chirurgické nástroje, protézy, zdravotnícke vybavenie musia byť označené identifikačným kódom vysledovateľnosti UDI, alfanumerickými kódmi, čiarovými kódmi a kódmi datamatrix, niekedy veľmi malými rozmermi, ktoré si vyžadujú vysoko kontrastné, veľmi ostré, čitateľné a odolné voči korózii označenie, a to aj po mnohých čistiacich cykloch.
Ďalšou dôležitou vlastnosťou je rýchlosť vykonania. V porovnaní s laserom s dlhšou dĺžkou trvania impulzu (rádovo v nanosekundách) sa výrazne skracuje čas potrebný na dosiahnutie označenia, čím sa zvyšuje produktivita. Aj pre iné druhy kovov (titán, neeloxovaný hliník, zliatiny) je to najlepšia voľba.

Naše riešenia

Spoločnosť Sisma podporuje potreby odvetvia tým, že ponúka samostatné, všestranné riešenia na kľúč, ako je BSP-Pico a automatický systém nakladania podnosov WH10.
BSP-Pico je 3-osý* mikroobrábací systém, rozšíriteľný na 5 osí pomocou rotačného a naklápacieho vretena, plne prispôsobiteľný, vybavený (v základnej konfigurácii) pikosekundovým vláknovým laserovým zdrojom (umožňujúcim prevádzkové opakovacie frekvencie až 2 MHz), galvanickou skenovacou hlavou (umožňujúcou prevádzkové uhlové rýchlosti až 75 rad/s) a šošovkou F-Theta (umožňujúcou pracovné plochy až do 180×180 mm), v závislosti od ohniskovej vzdialenosti).
Voliteľný WH-10 je určený na sériovú výrobu. Dokáže automaticky vložiť až 10 zásobníkov s viacerými predmetmi. Povolením automatickej bezobslužnej prevádzky maximalizuje prevádzkyschopnosť BSP Pico.